Informacje i wyjaśnienia

Skąd jest prąd oferowany przez InPost Finanse? Będzie tak samo dobry jak dotychczas?

Za jakość i parametry dostarczanej energii odpowiada DYSTRYBUTOR i System Energetyczny Kraju, a nie sprzedawca – więc wszystko zostaje po staremu. Do klienta płynąć będzie prąd z tych samych elektrowni, przez te same linie napięcia, dokładnie taki sam jak dotąd.

Nie mogę sobie pozwolić na przerwę w dostawie prądu, czy przy zmianie sprzedawcy nie będę miał prądu?

Zmiana sprzedawcy jest operacją wyłącznie formalno-rozliczeniową i nie pociąga za sobą żadnych ingerencji w infrastrukturę elektroenergetyczną sieci, w tym na wyłączanie i włączanie stacji, kabli i klientów. Prąd będzie płynął tak jak dotychczas, bez żadnych zmian.

Co się stanie z prądem w moim domu jeżeli zmienię dostawcę?

Nic się nie zmieni. Prąd płynie ten sam. Rynkowy system (TPA) został wprowadzony właśnie po to, aby odbiorca prądu miał wybór i dzięki temu mógł wybrać niższą cenę. Odbiorca ma gwarancję dostaw prądu.

Czy w przypadku zmiany sprzedawcy energii konieczna będzie zmiana licznika?

Nie trzeba zmieniać licznika. Licznik poboru energii (układ kontrolno-pomiarowy) pozostaje ten sam, ponieważ jest własnością lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Wyjątek stanowią odbiorcy przemysłowi rozliczani w grupach taryfowych A i B.

Dlaczego prąd kupowany poprzez InPost Finanse jest tańszy?

To proste, doliczamy mniejszą marżę do każdej Megawatogodziny sprzedawanej klientom. W przeciwieństwie do wielkich spółek energetycznych, nie mamy tylu kosztów stałych, przez co możemy sprzedawać prąd taniej odbiorcom końcowym.

Co będzie jeżeli mój nowy sprzedawca zbankrutuje, czy zostanę bez prądu ?

W takiej sytuacji, zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne z 1997 roku oraz regulacjami URE, na jego miejsce wchodzi automatycznie tzw. „sprzedawca rezerwowy”, czyli historyczny sprzedawca dla danego obszaru i to on zacznie sprzedawać klientowi prąd. Nie ma możliwości, aby klient płacący rachunki miał odłączony prąd z przyczyn innych niż awaria.

Nie chcę podpisywać umowy na czas określony. Nie chcę podpisywać umowy na kilka lat.

Możesz wybrać z kilku ofert mamy również takie, które nie wymagają deklaracji terminowej ale tracisz wtedy możliwość uzyskania długoterminowej gwarancji ceny

Czy mogę się rozmyślić?

Po podpisaniu umowy masz 14 dni, aby odstąpić od umowy bez ponoszenia żadnych konsekwencji, wystarczy, że nas o tym poinformujesz, mailem, telefonicznie lub listownie. Dbamy o naszych Klientów, bo tylko ich zadowolenie to gwarancja naszego sukcesu.

Rynek energii elektrycznej w Polsce

Podstawą prawną funkcjonowania rynku energii w Polsce jest ustawa Prawo Energetyczne uchwalona w dniu 10 kwietnia 1997 r.
Przez kilkadziesiąt lat dystrybutorem i sprzedawcą energii elektrycznej była ta sama firma, więc wiele przyzwyczajonych do tego osób jeszcze nie zdało sobie sprawy z tego, że sytuacja uległa zmianie.
Dostawcę energii można zmienić od lipca 2007 r.  Od 2013 roku mogą to zrobić także osoby prywatne.
Jeżeli nie zmieniliśmy sprzedawcy energii po 1 lipca 2007 r., to kupujemy prąd od dawnego monopolisty, który obecnie zajmuje się również dystrybucją energii na obszarze, na którym z niej korzystamy.
Chociaż rzadko o tym myślimy, dostając jedną fakturę za prąd, to aby z niego korzystać, potrzebna jest nie jedna, ale dwie usługi. Zawsze świadczą nam je dwie różne firmy.

Kto to jest dystrybutor?

Każdy użytkownik jest przyłączony do sieci. Jej właścicielem jest operator systemu dystrybucyjnego – czyli dystrybutor. To on odpowiada za fizyczne dostarczenie energii. Jego ludzie przyjeżdżają, gdy mamy awarię, i naprawiają linie. W naszym kraju jest pięć największych firm, do których sieci przyłączeni są prawie wszyscy odbiorcy prądu.
Dystrybutora energii nie możemy zmienić, gdyż w większości krajów przyjęto, że nie będzie konkurencji między firmami sieciowymi. Dzięki temu nie mamy plątaniny kabli kilku firm nad naszymi głowami. Ponieważ dystrybucja energii jest w każdej części kraju lokalnym monopolem, taryfy tych firm zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Sprzedawca prądu

Sprzedaż energii odbywa się na podstawie umowy, w której sprzedawca zapewnia, że do sieci wpłynie tyle prądu, ile potrzebujemy. Sprzedawcę od kilku lat możemy już swobodnie zmieniać w każdym zakątku kraju. Sprzedawcy nie podciągają do naszego domu swoich kabli, bo prąd płynie siecią dotychczasowego lokalnego dystrybutora. Podobne rozwiązanie od lat mamy także na rynku telekomunikacyjnym, gdzie z kabli Telekomunikacji Polskiej korzystać mogą również inni operatorzy oferujący nam telefon i Internet.

Jak czytać fakturę za prąd ?

Jak czytać fakturę za prąd

 

Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej

Zbiór praw konsumenta energii elektrycznej URE

 

Infolinia 12 444 20 40 (w godz.8-17)
JESTEŚMY CZĘŚCIĄ GRUPY InPost S.A. Do góry